Znalezienie odpowiedniej firmy IT może wydawać się trudne, bo choć na rynku takich ofert nie brakuje, to jednak trudno ustalić, która z nich jest najlepsza. Przy odpowiedzi na to pytanie warto zastanowić się, jakie są Twoje indywidualne potrzeby, jak działa Twoje przedsiębiorstwo i w jakich konkretnie obszarach potrzebuje wsparcia. Sprawdź nasze podpowiedzi, aby podjęcie decyzji przyszło Ci z większą łatwością.
Zacznij od ustalenia potrzeb biznesowych
Rozpocznij od zdefiniowania swoich konkretnych potrzeb i wymagań względem współpracy z firmą IT. Co chcesz osiągnąć dzięki outsourcingowi? Zazwyczaj przedsiębiorstwa decydujące się na skorzystanie z takiej oferty mogą liczyć na:
- zarządzanie infrastrukturą IT – monitorowanie, zarządzanie i optymalizacja zasobów IT są kluczowe dla utrzymania wysokiej wydajności,
- zabezpieczenie danych – ochrona danych i dbanie o to, aby były przechowywanie zgodnie z prawem wymaga wsparcia ekspertów,
- doradztwo i konsultacje – profesjonalna opinia informatyka może pomóc w podjęciu strategicznych decyzji,
- integracja z istniejącymi systemami, aktualizacja baz danych i programów.
Badanie opinii i wstępna selekcja ofert
Poszukaj firm z doświadczeniem i pozytywnymi opiniami. Możesz sugerować się rekomendacjami znajomych, którym ufasz lub znaleźć ofertę na własną rękę, sprawdzając:
- strony internetowe z recenzjami, np. wizytówkę firmy w Google, gdzie klienci zostawiają opinie o współpracy. Mogą to też być inne witryny, fora internetowej itd.,
- referencje od innych klientów – bezpośredni kontakt z obecnymi lub byłymi klientami może dać realne spojrzenie na współpracę.
- social media – aktywność firmy w mediach społecznościowych może świadczyć o jej zaangażowaniu i profesjonalizmie,
- nagrody i wyróżnienia – czy firma zdobyła jakieś branżowe nagrody czy certyfikaty? Na pewno nie jest to priorytetem, ale może przemawiać na korzyść jeden z firm, gdy masz problem z podjęciem ostatecznej decyzji.
Wybór oferty
Nie obawiaj się zadawać pytań i negocjować warunków. Jeśli zainteresuje Cię jakaś oferta, postaraj się dokładnie ją poznać, aby uniknąć niespodzianek. Warto dowiedzieć się o:
- Zasady komunikacji – jak będzie wyglądała komunikacja między Tobą a zespołem IT? Czy masz dostęp do dedykowanego internetowego panelu klienta?
- Dostępność wsparcia – jakie są gwarancje dostępności i jakości usług? W jakich godzinach świadczona jest pomoc, ile czasu potrzeba na usunięcie usterki i reakcję specjalisty IT?
- Elastyczność w zmianach i modyfikacjach – czy firma jest elastyczna, jeśli chodzi o zmiany w projekcie, w obszarze świadczonych usług?
Dobrą firmę IT tworzą profesjonaliści
Dobra firma IT dysponuje zespołem ekspertów. Co świadczy o ich doświadczeniu i gotowości niesienia wsparcia informatycznego? Przede wszystkim posiadane wykształcenie potwierdzone certyfikatami oraz doświadczenie w branży (czasem nawet ważniejsze od „papierków”). Warto poznać specjalizacje, w czym poszczególne osoby czują się pewnie. Czy ich wartości są zgodne z Twoimi? Już pierwsze rozmowy pozwolą wyczuć, czy komunikacja między firmami będzie odbywała się w przyjemny, lecz profesjonalny sposób.
Do tego znajomość narzędzi i korzystanie z dobrej jakości oryginalnych sprzętów oraz oprogramowania. Zapytaj też o podejście do bezpieczeństwa, ochrony danych osobowych i innych wrażliwych.
Podpisanie umowy i start współpracy
Przejrzyj umowę i upewnij się, że wszystkie ważne dla Ciebie elementy są w niej ujęte. Zaleca się również skonsultowanie umowy z prawnikiem. Jeśli jakieś zapisy nie są dla Ciebie jasne, dopytaj o nie zanim złożysz swój podpis.
Po zawarciu umowy przychodzi czas na rozpoczęcie współpracy z firmą IT. Początkowo może to wymagać rozmów i konsultacji, celem poznania swoich oczekiwań oraz celów. Konieczne może być też odbycie specjalistycznego szkolenia, które zorganizuje przedstawiciel IT.
Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się w poszukiwaniach firmy IT. Większość z nich działa zdalnie, oferując zdalną obsługę klientów z całej Polski. TrustIT to lider w dziedzinie outsourcingu usług IT, oferujący kompleksowe rozwiązania dla firm różnych branż. Misją firmy jest dostarczanie innowacyjnych technologii, które napędzają Twój biznes.
To może Cię zainteresować
Jak wybrać odpowiedni outsourcing IT? Kluczowe kryteria i pytania
Outsourcing IT stał się popularnym rozwiązaniem dla biznesu - firm, które chcą skupić się na swoich kluczowych kompetencjach, jednocześnie zapewniając sobie najwyższą jakość obsługi technologicznej. Wybór odpowiedniego partnera do outsourcingu IT jest kluczowy dla...
MS TEAMS: spotykaj się, pracuj i kontaktuj z całą organizacją
Bez względu na to, czy jesteś zaawansowanym użytkownikiem MS Teams, czy dopiero zaczynasz korzystać z tego narzędzia, w tym artykule poznasz przydatne funkcje, które ułatwią Twoją codzienną pracę. Od efektywnej komunikacji, przez zarządzanie projektami, po...
Przydatne funkcje w MS Teams, które ułatwią Twoją codzienną pracę
Bez względu na to, czy jesteś zaawansowanym użytkownikiem MS Teams, czy dopiero zaczynasz korzystać z tego narzędzia, w tym artykule poznasz przydatne funkcje, które ułatwią Twoją codzienną pracę. Od efektywnej komunikacji, przez zarządzanie projektami, po...